2023-2023 г.
Клубът на НСО Търговище стартира проект „Обществените съвети на местно ниво -
възможност за участие на гражданите при разработването, изпълнението и
мониторинга на местни политики“. Той е финансиран по Оперативна програма „Добро
управление“, приоритетна ос „Ефективно и професионално управление в партньорство
с гражданското общество и бизнеса“. Партньор по проекта е Областна управа
Търговище. Общата му стойност е 48,230,10 лв. и ще се изпълнява в продължение на 16
месеца.
Общата цел на проекта е открито и отговорно управление на местните администрации в
петте общини на област Търговище, което ще постигнем чрез подобряване на
взаимодействието им с гражданите за повишаване на гражданското участие в процесите
на формулиранe, изпълнение и мониторинг на местни политики и законодателство.
Планираме проучване и анализ на дейността на изградените обществени съвети на
територията на област Търговище, тъй като те: - са успешна форма на гражданско
участие, която допринася за повишаване на взаимодействието на местните власти с
гражданите и техните организации. Чрез тях се постига обединяване на общинската
администрация, гражданите и бизнеса при формулирането на местни политики, при
решаването на проблеми от обществен интерес, касаещи жителите на общините или
определени социални групи; - дават възможност за участие на гражданите и бизнеса при
вземането на решения и при мониторинга на изпълнението на местни политики или
приоритетни направления на местното развитие. Проучването ще даде "снимка" на
състоянието в момента, след което ще бъде разработен анализ, който ще идентифицира
съществуващите проблеми и причините за тях, ще идентифицира добри практики на
местно и национално ниво. На базата на анализа ще разработим препоръки към
местните власти за подобряване на взаимодействието с гражданите и обществените
съвети, мотивиране и подкрепа за активното им участие при вземането на решения, при
разработването, изпълнението и мониторинга на местни политики и законодателство.
Планираме и провеждане на информационна кампания за повишаване
информираността и мотивиране на целевите групи за активно гражданско участие.
Проектът е насочен към общинските администрации и техните служители, НПО и техните
членове, бизнеса, местните общности в област Търговище.
2020-2023 г.
Сдружение „Клуб на нестопанските организации“ – заедно с още 11 граждански организации*, работещи „на терен“ в подкрепа на деца и семейства от уязвими общности, започнаха мащабен проект за подобряване на средата, грижите и развитието на деца от 0 до 3 години, живеещи в бедност. Инициативата е продължение на застъпническите каузи на обединението, стартирали още през 2020 г., и ще продължи до края на 2023 година.
Фокус на проекта са децата и семействата в ромската общност, тъй като те са непропорционално засегнати от всички рискови фактори, свързани с бедността, които оказват негативно влияние върху здравето и развитието на децата от най-ранна възраст.
Контекст
По данни на НСИ 17% от децата на възраст от 0 до 5 години живеят в бедност. Детската смъртност остава почти двойно по-висока от средното ниво в ЕС (3.6‰), като продължава да е особено висока в регионите с компактни етнически малцинствени и маргинализирани общности.
Най-големите заплахи за децата, живеещи в бедност, са нездравословната среда и хранене, несигурността, насилието, ниското образование и влошеното здраве на родителите.
В България липсват закони, нормативни и политически документи, изцяло посветени на ранното детско развитие, които да го разглеждат като приоритет и инвестиция.
Необходими са целенасочени усилия за разработването и прилагането на програми, подходи и цялостни политики, които да дадат възможност да се преодолеят негативните тенденции и да се постигне реално равенство в грижите за децата от 0 до 3 г.
Чрез проекта ще се работи в три основни направления, насочени към трайно решаване на проблемите:
Реален достъп до здравни услуги на неосигурени бременни жени
Първата дейност цели мащабна кампания за популяризиране на променената Наредба 26, така че повече бременни жени да научат за достъпа до здравни грижи, който им осигурява Наредбата и да се възползват от него.
По-големият брой прегледи ще доведе до намаляване на смъртността при раждане и на бебето в първите дни, ще намали риска от преждевременно раждане, раждане на деца със здравословни проблеми, вследствие на нелекувани инфекции и патологии на бременността, както и усложнения на бременността заради други заболявания.
За тази цел е необходимо акушер гинеколозите да прилагат Наредбата при всички случаи, в които неосигурена бременна жена се обърне към тях за преглед; личните лекари, здравните медиатори, социалните работници да са информирани и да насочват своите пациенти към прегледи при АГ специалист; самите бременни неосигурени жени да са информирани и да не изпитват неудобство или страх да се обърнат към акушер гинеколог в най близкото населено място;
Сигурна среда, достъп до лекарства, пълноценно хранене и грижи за децата от 0 до 3 години
Второто направление на дейности по проекта включва надграждане на четирите каузи, по които организациите, включени в проекта, работят през предходните 3 години:
Сигурна и безопасна семейна среда – решаване на проблема с невъзможността на над 200 000 души да си издадат лични документи. Това води до тяхната пълна изолация от обществения живот и до невъзможност да ползват здравни и социални услуги и т.н.
Осигуряване на универсален достъп до лекарства за всички деца от 0 до 3г.
Подобряване на възможностите за пълноценно хранене на деца от бедни семейства чрез въвеждане на Националната програма за пълноценно хранене на децата от 0 – 3г. , информиране, консултиране и осигуряване на хранителни продукти.
Ранно учене и полагане на отзивчиви грижи – целта е разкриване на интегрирани услуги и програми за изграждане на родителски капацитет за полагане на грижи за детето в най-ранна възраст във вече съществуващи социални услуги, работещи с бременни и майки на деца до 3-годишна възраст.
Развитие на коалицията, която работи за най-малките деца
В третото направление ще попаднат дейностите, свързани с утвърждаване и развитие на коалицията от граждански организации, включени в мрежата „С грижа от 0 до 3“, в която към момента членуват 11 организации.
Коалицията ще бъде подкрепена в разработването и изпълнението на обща застъпническа стратегия за въвеждане на системни промени за подобряване на майчиното и детското здраве и развитие в ромската общност.
2021-2022 г. Застъпническа Стратегия за Наредба 26
Продължава активната работа по реализиране на застъпническата Стратегия по проект „Наредба 26 в действие: за повече здрави бебета и щастливи майки“, финансиран от Тръста за социална алтернатива. Той се реализира от четири неправителствени организации: Национална мрежа на здравните медиатори; Клуб на нестопанските организации – Търговище; Сдружение ЛАРГО – Кюстендил; Сдружение „Жажда за живот“ – Сливен
Според Закона за здравето, чл. 127 (1) За осигуряване на безрисково майчинство всяка жена има право на достъп до здравни дейности, насочени към осигуряване на оптимално здравословно състояние на жената и плода от възникване на бременността до навършване на 42-дневна възраст на детето.
Въпреки това, в България 7 000 бебета годишно се раждат от бременности, непроследени от медицински специалист. Причината за това е, че здравнонеосигурените жени в България имат право само на един преглед и пакет лабораторни изследвания за периода на цялата бременност (регламентирани в Наредба 26 на Министерство на здравеопазването). Това практически ги лишава от проследяване на бременността. По този начин лесно предотвратими проблеми и лечими инфекции остават без намеса, което води до здравни рискове както за бебето, така и за майката.
Непроследените бременности се свързват и с повишен риск от раждане на недоносени бебета - у нас всяка година се раждат по около 6 500 недоносени бебета. Според анализите на специалистите, ако само при 26 от тези бебета бъдат избегнати предотвратими усложнения, това ще покрие разходите за проследяване на бременностите на всички жени без здравна осигуровка.
Една от най успешните до сега дейности е изработения доклад „Цената на безразличието“, с автори д-р Венелин Стойчев (социолог) и със специалното съдействие на консултантски екип, който включва: доц. Велина Тодорова (юрист), д-р Диана Влахова (неонатолог), д-р Бояна Петкова (детски лекар), д-р Маргарита Габровска (логопед), адв. Мария Шаркова, д-р Атанас Чернев (акушер-гинеколог).
В рамките на м. юли,2021 г. екипът на проекта изпрати писмо до всички заинтересовани от решаването на този проблем страни /МТСП, МЗ, Омбудсмана на РБ, съсловни лекарски организации и НПО/, като целта бе да привлечем вниманието им върху темата и да отправим покана за среща, както и за осигуряване на подкрепа за каузата, която отстояваме – осигуряване на равен достъп на всички бременни жени в България до прегледи по време на бременността.
Създадохме и петиция за събиране на подписи и молим да ни подкрепите, като подпишете петицията, която създадохме на следния линк: https://www.peticiq.com/329008
За да се информирате за нашите дейности – харесайте страницата ни във Фейсбук Всяко бебе е БЕЗценно.
През изминалия месец екипът на Клуба на НСО се срещна с представители на Тръста за социална алтернатива, за да обсъдят напредването на проекта и срещнатите трудности при неговото реализиране.
На 13 август 2022 г. министерството на здравеопазването публикува променената НАРЕДБА 26 и сега всяка неосугурена бременна жена има право на четири безплатни АГ прегледа.
2021-2022 г. Проучване за установяване на жилищните нужди
През последните няколко месеца Хабитат България/Фондация „Подслон за човечеството“ проведе детайлно социологическо проучване на жилищната ситуация в два региона на страната – Сливен и Търговище. Проучването се състоя на няколко етапа: направено бе анкетиране в 800 домакинства в квартали и села с предимно ромско население, във всеки от двата града бяха проведени фокус групови дискусии на тема жилищни нужди и успоредно с това бяха разгледани всички данни, процедури и нормативни документи свързани с жилищния въпрос в Община Търговище и Община Сливен.
Целта на проучването е да се получи картина на реалната жилищна ситуация в двата региона и по-специално в бедните квартали, да се допитаме до местното население относно тяхното виждане за това в какви условия живеят и какви са нагласите им за промяна и да се установи какви са стратегическите намерения на местните власти за работа в посока подобряване на жилищните условия. Въз основа на данните от проучването ще се инициира дебат и пряка работа с публичните власти и други заинтересовани страни за формулиране на адекватни и съвременни жилищни политики, програми и наредби.
Резултатите от проучването ще бъдат визуализирани и представени пред широката общественост в началото на 2021 година, когато ще се проведат консенсусни кръгли маси с местната общинска администрация, граждани и организации, а през септемрви 2021 г. ще се инициира и дискусия на национално ниво в рамките на Национален жилищен форум.
Проектът „Изследване и аргументи за нови жилищни политики в полза на цялото общество“ се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 93 000 евро, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е да допринесе за разработване на дългосрочни, отговарящи на нуждите, общински и национални жилищни политики, които да осигурят адекватни и сигурни жилища и среда за обитаване на ромите.
На 21.12.2020 г. беше проведено обучение на тема „Застъпничество по жилищни въпроси – семинар за граждански организации“. В него взеха участие местни граждански организации. Основна тема застъпена в обучението беше въпроса за общински и социални жилища – специфика, възможности, процедури. Състоя се и дискусия по конкретни жилищни проблеми от практиката на участниците.
„Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация Подслон за човечеството / Хабитат България и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.“
2020-2021 г. За прозрачен и ефективен граждански сектор в област Търговище
на 1 март, 2020 г. стартира новият проект на клуба на нсо с наименование „за прозрачен и ефективен граждански сектор в област търговище“ финансиран по тематичен приоритет № 6: подобряване на капацитета и устойчивостта на гражданския сектор, в рамките на схема за финансиране на малки инициативи на фонд активни граждани българия по финансовия механизъм на еип 2014-2021 г., проектът е с продължителност 12 месеца и е на обща стойност 10 541 евро, от които 10 % - собствено финансиране.целта на проекта е да укрепи капацитета както на водещата организация, така и на нейните членове и да ги подкрепи в постигането на своите цели и устойчиво развитие.
планираните дейности включват
- изработване на нова стратегия на клуба на нсо за периода 2020 - 2023 г.
- провеждане на 2 обучения за членовете
- възстановяване дейността на доброволческия център към клуба
- годишна среща на членовете на клуба;
- издаване и популяризиране на месечен бюлетин за дейностите на клуба и неговите членове.
в резултат на този проект очакваме активизиране на нпо сектора в региона и повишаване възможностите му за активна подкрепа на хора от различни уязвими групи и за влияние върху местните политики.
2016-2017 г.
За трета поредна година Фондация „Тръст за социална алтернатива“ (ТСА), с подкрепата на фондация „Америка за България“, и в партньорство с 16 неправителствени организации (НПО) ще осъществи проект „Готови за училище“ и през учебната 2016-2017 г. По проекта ще се покриват такси за посещение на детска градина на деца от уязвими общности на възраст от 4 до 6 години. Очакваният ефект от изпълнението на тази мярка е увеличаване на записването и посещаемостта на деца от уязвими общности в детските градини. В следствие на това, тези деца ще подобрят познавателните си и социални умения. Тези подобрени умения ще повишат тяхната училищна готовност, което ще увеличи шансовете им за по-добро образование и по-добри работни места в бъдеще. В общ план, подобренията в учебните резултати и резултатите на пазара на труда ще помогнат за намаляване на неравенството и социалното изключване на уязвимите групи в България.
Клубът на НСО ще продължи да работи с детските градини в Омуртаг, Камбурово, Върбица, Велики Преслав и Търговище.
Въпреки усилията на гражданския сектор и родителската общност, в края на месец юли, 2016 г. Общинския съвет в Търговище гласува промяна в Наредбата за местните данъци и такси, вкл. и за ВРЪЩАНЕТО НА ТАКСИТЕ ЗА ДЕТСКА ГРАДИНА.
2015-2016 г.
ПРОДЪЛЖАВА РАБОТАТА ПО ПРОЕКТ „ГОТОВИ ЗА УЧИЛИЩЕ“
Клубът на НСО продължава работата си по проект „Готови за училище” и през новата учебна 2015- 2016 година. Детските градини, където се осъществяват дейностите са в с. Камбурово, гр. Омуртаг, с. Ценово, обл. Русе, градовете Върбица и Велики Преслав, обл. Шумен.
През месеца на малчуганите там бяха предоставени учебни помагала, флумастри, моливи и др. занимателни материали дарени от издателствата „Анубис” и „Булвест”, както и от фирма „Кохинор”.
Между 25 и 27 ноември изпълнителният директор на Клуба на НСО г-жа Невена Маджарова (вляво) взе участие в работна среща- обмяна на опит, на която присъстваха представители от всички организации в България, работещи по проекта.
„Изключително ценни бяха представените иновативни практики за достъпно ранно образование, представени от различни организации, както и обучението по застъпничество в името на достъпно ранно образование,” коментира г-жа Маджарова.
Г-жа Венета Арабска (вдясно), родител от Търговище, представи в рамките на панел „Общини- пионери в достъпност на ранното образование” постигнатият успех за отпадане на таксите в детските градини в Търговище.
„Изключително полезна беше и работата по групи за изработване на план за партньорство с бизнеса в името на ранното образование”, допълни г-жа Маджарова.
Официален старт на проект „Готови за училище 2014 – 2015 г.“
Фондация „Тръст за социална алтернатива“, с финансовата подкрепа на фондация „Америка за България“ и в сътрудничество със Световната банка, ще даде старт на проект „Готови за училище 2014-2015 г.“ на 30 юни 2014 г. от 11:00 ч. в хотел „Шератон“, зала „Сердика“. Проектът цели да осигури важна за формирането на държавни политики информация относно подходите за увеличаване на обхвата и посещаемостта в детските градини в България, както и да насърчи цялостното включване в ранния образователен процес на деца от семейства в неравностойно положение. Ще бъдат обхванати общо 6000 деца от уязвими общности на възраст между 3 и 5 години. Дейностите ще бъдат осъществени с помощта на 23 неправителствени организации - партньори по проекта, и с институционалната подкрепа на общините и детските градини в 240 населени места в България.
През последните седем години България отбелязва напредък в областта на ранното детско образование. Налице е увеличение на посещаемостта в детските градини от 73% до 83,6%. Въпреки това, само 40% от децата от найуязвимите общности, особено от ромската общност, посещават детска градина. Смята се, че именно това са децата, за които ранното образование може да има живото-определящ ефект.
„Стратегически фонд за оценка на въздействието“ (Strategic Impact Evaluation Fund – мулти-донорски доверителен фонд към Световната банка), в сътрудничество с изследователския институт „Лаборатория за борба с бедността“ (Poverty Action Lab) към Масачузецкия технологичен институт, и с подкрепа от фондация „Институт отворено общество“ – София ще извършат оценката на въздействието на проекта чрез рандомизирано контролирано проучване, с помощта на което ще се определи кои подходи по проекта на фондация „Тръст за социална алтернатива“ са най-подходящи за насърчаване на посещаемостта в детските градини и ранното образование като цяло.
Официалното откриване на проекта ще съвпадне с публична лотария, с която ще се разпределят следните програмни интервенции към всяка от участващите уязвими общности (населени места): безплатно образование, безплатно образование и ваучер за храна, или контролна група. В четири от 240-те населени места програмата стартира пилотно през 2013-2014 г. Интервенции ще бъдат предложени на не повече от 25 деца на възраст между 3 и 5 години във всяко населено място, като последните са избрани предварително. Половината от населените места ще участват и в интервенция, включваща работа с родители посредством серия от информационни срещи, на които ще се обсъждат ползите от ранното образование. Целта е да се изпита и оцени всяка от интервенциите, за да се установи кой е най-успешния и икономически ефективен начин за увеличаване записването и редовната посещаемост на децата в детска градина.
Подборът на случаен принцип гарантира, че всяко от участващите населени места има еднакъв шанс да получи някоя от интервенциите по проекта. Сравнявайки участието в детска градина и ранното образование сред общностите, екипът, отговорен за изготвяне на оценка на въздействието, ще може да установи кой от методите е най-успешен. За да гарантира прозрачността на подбора и да спомогне за по-доброто разбиране за дизайна и оценката на въздействието, лотарията ще се проведе в присъствието на нотариус и поканени представители на Министерство на образованието и науката (МОН), Регионалните инспекторати по образованието към МОН, Световната банка, чуждестранни дипломатически мисии, неправителствения сектор, Националното сдружение на общините в Република България и медии.
Доказано е, че участието в ранното образование на бедни деца и такива в неравностойно положение оказва значително и дългосрочно влияние върху техните образователни резултати и начин на живот. Според Нобеловия лауреат и икономист Джеймс Хекман, има и икономическа полза от изравняването на образователните възможности, тъй като непривилегирования човешки потенциал обременява икономиката с работна ръка, която не е подготвена да се конкурира в условията на глобална надпревара. Всъщност, Хекман и други учени твърдят, че всеки долар, инвестиран във висококачествено ранно образование произвежда 7-10% възвращаемост на година.
ПРОЕКТ „ Подкрепа за по-добро здраве и образование“
На 6 януари, 2016 г. Изпълнителния директор на Клуба на НСО—Търговище подписа заедно с Директора на Фондация „Тръст за социална алтернатива“ Сара Перин ДОГОВОР за изпълнението на проект "Подкрепа за по-добро здраве и образование". Той е с продължителност 18 месеца и е на обща стойност 73 192 лева. Дейностите ще се реализират в град Търговище и селата Голямо Ново, Подгорица и Давидово. Ще бъде проследена бременността от АГ специалист на 25 здравно неосигурени жени, а след раждането на детето акушерка ще подпомага майките в продължение на 6 месеца. Успоредно с индивидуалната подкрепа ще проведем Училище за бременни и Училище за родители, в които освен неосигурени, могат да се включат и други жени от населените места. За своевременно установяване на заболявания ще проведем скрининг на всички деца до 7 години, а педагог ще работи със семействата за ранното включване на децата в образователната система. Основната цел на проекта е да приложим иновативен подход за подкрепа на семейства от ромската общност, съчетаващ социални, здравни и образователни услуги, предоставяни в семейна среда от екипи, включващи специалисти от различните области и представители на местната общност. В резултат на прилагането на този подход искаме:
- Децата от 0 до 7 години да получат по-добри комплексни грижи от най-ранна възраст, за да могат да растат здрави и да се развиват съобразно индивидуалните си качества;
- Родителите /майки и бащи/ да получат знания и придобият умения, които да им помогнат да изпълняват по-добре родителските си отговорности;
- Да променим съществуващите нагласи в общността по отношение ролята на родителите в процеса на възпитанието на децата;
- Да „заместим“ отсъствието на държавата в осигуряването на основни права на част от българските граждани /гарантирани от Конституцията на страната/ по отношение достъпа до здравни, социални и образователни услуги;
За да постигнем тези цели ще сформираме мултидисциплинарен екип, включващ социален работник, медицински специалисти, местни общностни медиатори. В обучителния екип ще има педагог, психолог, лекари, представители на Регионална здравна инспекция. Ръководител на проекта е Невена Маджарова, а социален работник – Камелия Ковачева.
Пътуваща библиотека на играчките ще радва повече деца в Търговище
Какво обединява едни на пръв поглед различни места като детска яслена група, детско отделение на болница и читалище на село? Всяко едно от тези места се посещава от деца, които имат нужда да бъдат стимулирани и подкрепяни в развитието си чрез най-естествената за тях дейност – играта.
Чрез новия ни съвместен проект "Пътуваща библиотека: Играчки и музика в действие", Фондация за децата в риск по света (ФДРС) и Клуба на НСО – Търговище, искаме да предоставим възможност на тези деца да се потопят във вълшебния свят на играта и чрез нея да общуват пълноценно с връстниците и родителите си, да се развиват и забавляват.
“Пътуваща библиотека: Играчки и музика в действие” е продължение на проект “Мобилен подход към Библиотека на играчките”, изпълняван съвместно от ФДРС и Клуб на НСО - Търговище и финансиран от в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Целта на проект “Мобилен подход към Библиотека на играчките” бе подкрепa за детското развитие и насърчаване връзката родител-дете за уязвимите деца и семейства от изолирани населени места чрез осигуряване на достъп до програмата “Библиотека на играчките”.
След вдъхновяващите резултати от проекта през ноември 2015 г., ФДРС и Клубът на НСО решиха, че е необходимо неговото продължение за надграждане на постигнатото с цел създаване на цялостен модел за мобилна работа, който да съответства и да бъде приложим и на други места. Чрез настоящия проект програмата достига до деца от маргинализирани общности в изолирани населени места, деца, които по здравословни причини са временно отделени от обичайната си среда, както и подпомага адаптацията в процеса на преход от детска ясла към детска градина. Обхващането на нови целеви групи дава възможност на повече професионалисти работещи с деца да повишат разбирането си за значението на играта и да обогатят практиките си. Дейностите по проекта ще се извършват на три места:
- Читалището в с. Давидово като притегателен център за местната общност
- Детското отделение на МБАЛ Търговище, където най-малките пациенти получават здравна грижа и емоционална подкрепа
- Детската яслена група към ОДЗ „Пчелица“, където малките пчелички опознават света.
На всяко от местата, ФДРС и Клуб на НСО целят да създадат сигурна и спокойна среда, близка до обичайната за децата, позволяваща им да се потопят в света на играта и така да развиват уменията си. В читалището в с. Давидово активно ще се включват родители в групи за игра за насърчаване връзката родител-дете и повишаване знанията на родителите за детското развитие и ролята на играта. В детското отделение на болницата, децата ще имат възможност да се разсеят от болничната среда и да се забавляват, което ще подпомогне процеса на тяхното възстановяване, а чрез заниманията в детската ясла ще се разшири кръгозорът на децата и ще се улесни преходът към детска градина.
Освен изпълнението на програма „Библиотека на играчките", в проекта ще бъде включена още една от програмите на Фондация за децата в риск по света – Музика в действие, която също подкрепя детското развитие и връзката родител-дете чрез структурирани игрови сесии. Двете програми са част от подхода Element of Play® на Worldwide Orphans Foundation (WWO). Той представлява съвкупност от интегрирани програми, подкрепящи детското развитие чрез игра.
Чрез прилагането на мобилния подход в различни контексти в региона на Търговище, ФДРС и Клуб на НСО се стремят да създадат работещ модел за успешното приложение на мобилната услуга в други населени места в България.
Програма: Безлихвени заеми
По тази програма работим от 2010 г. в партньорство с Фондация „Подслон за човечеството“ България. За периода 2010 – 2018 г. сме подкрепили над 700 семейства, в резултат на което са подобрени условията за живот на над 1500 деца. Към момента оперираме с финансов ресурс в размер на 45 000 лева, чрез който ежегодно предоставяме безлихвени заеми на 108 семейства. От 2016 г. надградихме работата си по тази програма с изграждане на Детска къща „Слънчеви усмивки“.
В детската къща работим за подобряване благосъстоянието на деца от ромския квартал в гр. Търговище чрез организиране и провеждане на регулярни занимания, които подпомагат развитието и потенциала им; повишават социалното, познавателно и емоционално им развитие подкрепят децата от начален етап за овладяване на българския език и постигане на по-високи успехи в училище и повишават родителския капацитет и уменията на родителите да общуват, играят и се грижат за децата си.