КЛУБЪТ НА НСО ЩЕ РАБОТИ В ПЕТ СЕЛА НА ОБЩИНАТА ПО ПРЕВЕНЦИЯ НА НАСИЛИЕТО НАД ДЕЦАОт началото на м. февруари стартирахме дейностите по проект „Устойчив модел за превенция и противодействие на насилието над деца“, финансиран от Фондация „Работилница за граждански инициативи“ по Фонд INSPIRE. Продължителността на проекта е 16 месеца, а общата му стойност – 29 462 евро.Крайни участници в проекта са деца от ромски произход, живеещи и учещи в пет малки населени места на Община Търговище – Лиляк, Вардун, Голямо Ново, Дралфа и Подгорица. Крайни ползватели са и техните родители, разширени семейства и общностите в тези населени места.Визията на проекта е да бъде преодоляна съществуващата изолация по темата за насилието над децата, като предоставим необходимите знания и информация на децата, родителите и местните общности в избраните села. В по- дългосрочен план искаме да изградим местни общности, в които децата да растат в сигурна и безопасна среда, без насилие - както по между си, така и в семействата и цялата общност. За тази цел ще привлечем за съмишленици местните институции и активни представители на общността, като създадем активни и постоянно действащи местни граждански групи, които да работят дългосрочно за превенция и противодействие на насилието над деца.
КАКВИ ДЕЙНОСТИ ЩЕ БЪДАТ РЕАЛИЗИРАНИ?
- Изработване на скриптове и материали за провеждане на обучения - такива обучения ще проведем с: децата от училището, с родителите и с местните граждански групи. Темите и съдържанието на обученията ще са съобразени с конкретните три целеви групи.
- Изработване на информационни материали и популяризиране на проекта - това ще са плакати, дипляни и банери за всяко населено място. Целта ни е при провеждане на следващите дейности материалите да достигнат до по-голям брой хора от целевите групи. В края на проекта ще проведем заключителна среща за представяне на постигнатите резултати и устойчивостта на работата по превенция и противодействие. На срещата ще поканим членовете на гражданските групи, институции и медии.
- Срещи с местните общности в 5 села - целта е да запознаем институциите и общностите от селата, в които ще работим с целите и дейностите по проекта. Ще проведем и избор за членове на гражданските групи по места и запознаването им с техните бъдещи ангажименти. Срок- четвърти месец.
- Обучения: - на Местните граждански групи по превенция на насилието;- на ученици от 5 до 7 клас;- на родители ;
- Ежемесечни срещи на гражданските групи
- Гражданските групи ще продължат да действат и след обучението, като провеждат ежемесечни срещи за обсъждане на конкретни случаи, за срещи с родителите и общността за изграждане на доверие, за споделяне на съществуващи случаи на насилие или риск от такива и т.н. Работата на гражданските групи по конкретни случаи на насилие ще се извършва с подкрепата на специалист - психолог, като при констатирано насилие той ще проведе първоначалните срещи и разговори по изясняване на конкретния случай и подкрепа за преодоляване на проблемите, водещи до насилието. Специалистът ще прецени, дали за случая трябва да се уведомят и ангажират организациите и институциите, работещи по темата Насилие на общинско ниво. Регулярната организационна работа на гражданските групи ще бъде подкрепяна от модератор - член на екипа на водещата организация, който ще подготвя дневния ред, ще кани при нужда допълнително специалисти и представители на институции, ще модерира самите срещи и т.н.Изпълнението на този проект ще повиши организационния и експертен капацитет на Клуба на НСО за работа по темата "Насилие над деца". Допълнителен резултат ще бъде и създаването и работата на местен инструмент - гражданските групи за превенция и противодействие на насилието над деца. Включването на представители на важни за местните общности институции - училище, кметство, читалище, както и на представители на самата общност ще бъде един инструмент, който ще работи не само по време на проекта, но и след неговото приключване.
„Този документ е създаден в рамките на проект „Устойчив модел за превенция и противодействие на насилието над деца“ съфинансиран от Европейския съюз и ФРГИ фондация „Работилница за граждански инициативи“. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора и не отразяват непременно тези на Европейския съюз и ФРГИ. Нито Европейският съюз, нито ФРГИ могат да бъдат държани отговорни за тях.“